Узагальнення та корекція знань за темою « Середньовічний світ Західної Європи, особливості його розвитку»
Мета уроку: Перевірити та узагальнити знання учнів з даної теми, сприяти розвитку логічного мислення , уяви. Формувати ціннісне ставлення до суспільства та людини.
Тип уроку: урок контролю та корекції знань
Хід уроку
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Основна частина уроку
Учні виконують тестові завдання.
Варіант 1
І рівень (1-3 бали)
Оберіть правильну відповідь.
1. Власник землі, що в перекладі з латини означає «старший».
а) Старійшина;
б) сеньйор;
в) васал.
2. У перекладі з німецької слово «лицар» означає:
а) слуга сеньйора;
б) благородний;
в) кінний воїн.
3. Назва «донжон» означає:
а) військове звання;
б) вид зброї;
в) головну башту замка.
4. У Німеччині всіх повноправних городян називали бюргерами, а у Франції __ :
а) патриціями;
б) буржуа;
в) пополанами.
5. Приказка «Міське повітря робить людину вільною» означала, що в містах __ :
а) існувало самоврядування;
б) повітря було чисте, дихалося легко;
в) селяни-кріпаки, проживши в місті один рік та один день, ставали вільними.
6. Подібно до ремісників, купці об’єднувалися в особливі союзи, які мали назву __ :
а) гільдії;
б) братства;
в) партії.
Відповіді: 1 б; 2 в; 3 в; 4 б; 5 в; 6 а.
ІІ рівень (4-6 балів)
1. Представники феодальних сходів зашифровані в анаграмах. Розшифруйте їх та розставте на сходах у тій послідовності, в якій вони підпорядковувалися один одному.
Відповідь: 1 - король; 2 - лицарі; 3 - герцоги; 4 - барони; 5 - графи. 1 - 3 - 5 - 4 - 2.
2. Співвіднесіть поняття та визначення.
1) Комуна
|
а) господар і старший працівник майстерні
|
2) Шедевр
|
б) міський житель
|
3) Бюргер
|
в) місто, що отримало право самоврядування
|
4) Майстер
|
г) зразковий виріб для складання іспиту на звання майстра
|
Відповідь: 1 в; 2 г; 3 б; 4 а.
ІІІ рівень (7-9 балів)
1. Розподіліть за відповідними розділами наведений нижче перелік понять і виразів, які вживали в середньовічній Європі. Деякі поняття можуть відповідати декільком розділам.
А) Селяни та сеньйори.
Б) Сеньйори та васали.
В) Рицарство
|
1) домен;
2) вірність;
3) феод;
4) особиста залежність;
5) хоробрість;
6) селянські тримання;
7) турнір;
8) грошовий оброк;
9) «Немає землі без сеньйора»;
10) повинності;
11) «Васал мого васала - не мій васал»;
12) зброєносець
|
Відповідь: А - 3, 4, 6, 8, 10; Б - 1, 2, 3, 5, 9, 11, 12; В - 2, 3, 5, 7, 12.
2. Прочитайте уривок з поеми англійського поета XIV ст. Дж. Чосера та дайте відповіді на запитання [4, С. 54].
Купец с ним ехал, подбоченясь фертом,
Напялив много пестрого добра.
Носил он шляпу фландрского бобра
И сапоги с наборным ремешком
Да бороду. Он толковал о том,
Как получить, как сберегать доходы.
Он требовал, чтоб охранялись воды
В пути от Мидлбурга в Оруэлл.
Он курс экю высчитывать умел
И знатно на размене наживался
И богател, а то и разорялся,
Но ото всех долги свои скрывал.
Охотно деньги в рост купец давал,
Но так искусно вел свои расчеты,
Что пользовался ото всех почетом.
Запитання до тексту
Про які заняття купця розповів поет?
ІV рівень(10-12 балів)
1. Дайте характеристику демографічній ситуації середньовічної Європи.
2. Проаналізуйте, у чому полягала несвобода феодалів.
3. Складіть невелику розповідь про життя ваших ровесників, представників різних верств, у середньовічному замку.
Варіант 2
І рівень (1-3 бали)
Оберіть правильну відповідь.
1. У період Середньовіччя феодальний замок був оточений декількома кріпосними стінами, тому що це __ :
а) демонструвало заможність господаря;
б) дозволяло утримати багатомісячну облогу;
в) цього вимагав указ короля.
2. Обов’язок селянина - працювати на панському полі - називався __ :
а) панщина;
б) оброк;
в) повинність.
3. В Європі до X-XI ст. затвердився принцип «Немає землі без сеньйора», тому що __ :
а) цього вимагав указ короля;
б) перейти владу феодалів селян примушувала церква;
в) повне право власності на землю належало феодалам.
4. Об’єднання ремісників однієї спеціальності, що проживали в одному місті, називається:
а) цех;
б) гільдія;
в) товариство.
5. Становище купців характеризує приказка __ :
а) «Васал мого васала - не мій васал»;
б) «Міське повітря робить людину вільною»;
в) «Що з возу впало, те пропало».
6. Товарне господарство характеризує виробництво продукції для __ :
а) короля;
б) продажу на ринку;
в) власного споживання.
Відповідь: 1 б; 2 а; 3 в; 4 а; 5 в; 6 б.
ІІ рівень (4-6 бала)
1. Представники середньовічних станів зашифровані в анаграмах. Розшифруйте їх та розставте у тій послідовності, в якій вони підпорядковувалися один одному.
Відповідь: 2 - 3 - 1 (1 - працюють 2 - моляться; 3 - воюють).
2. Співвіднесіть поняття та визначення.
1) Цех
|
а) товариство купців, створене для захисту їхніх торгових інтересів
|
2) Статут
|
б) будівля, де засідала міська рада
|
3) Ратуша
|
в) союз ремісників однієї спеціальності
|
4) Гільдія
|
г) запис норм, що визначали професійну діяльність майстрів-ремісників
|
Відповідь: 1 в; 2 г; 3 б; 4 а.
ІІІ рівень (7-9 балів)
1. Співвіднесіть наведені поняття та притаманні їм ознаки. Деякі поняття можуть відповідати декільком розділам.
А) Феодалізм.
Б) Натуральне господарство.
В) Феодальна роздробленість
|
1) земля - основне багатство;
2) усе необхідне для життя вирощується в господарстві;
3) основні групи населення - феодали та залежні селяни;
4) слабкість королівської влади;
5) феодальні сходи;
6) майже нічого не продається та ніщо не купується;
7) король - перший серед рівних;
8) розпад єдиної держави на ряд самостійних володінь;
9) феодальна залежність селян
|
Відповідь: А - 1, 3, 5; Б - 2, 6, 9; В - 4, 7, 8.
2. Прочитайте уривок з вірша Бертрана де Борна - «співака середньовічного рицарства» [3, С. 158] та уривок з «Пісні про Роланда» [20, С. 22] і дайте відповіді на питання.
Бертран де Борн
А рыцарю стареть бы не давали
Отважный риск и вкус к делам большим,
Пиры в его гостеприимном зале
И щедрость, чей порыв неудержим:
Пусть на турнир иль боевой отряд
Свое добро он тратит все подряд,
В пылу игры умеет все спустить
И знает, как красавицу прельстить…
«Пісня про Роланда» (XII ст.)
Великий гул услышали французы.
«Товарищ мой, - воскликнул Оливье, -
Сдается мне, что ныне с сарацином
Жестокий бой французам предстоит».
Роланд в ответ: «Ну что же, слава Богу!
За короля должны мы славно биться:
Обязан каждый витязь за сеньора
Терпеть лишенья, раны, холод, зной,
Жалеть не должен кровь свою и тело!»
Запитання до тексту
Які рицарські чесноти уславлювали поети Середньовіччя?
ІV рівень (10-12 балів)
1. Дайте характеристику змінам господарського життя середньовічної Європи, які відбулися протягом ХІІ-ХІІІ ст.
2. Проаналізуйте несвободу городян. У чому вона виявлялася?
3. Складіть невелику розповідь про життя ваших ровесників, представників різних верств, у середньовічному місті.
ІІІ. Домашнє завдання
Підготувати повідомлення про чернечі ордени: бенедиктинців, францисканців, домініканців.
|